Okres żniw to czas szczególny dla rolników i innych kierowców. Latem na drogach zaobserwować można wzmożoną ilość traktorów, kombajnów czy innych maszyn rolniczych. Większa ilość użytkowników dróg zwiększa ryzyko kolizji i wypadków. Sprawdziliśmy jak duże znaczenie ma oświetlenie maszyn rolniczych w kontekście bezpieczeństwa.

Przepisy jasno stanowią, że każdy sprzęt rolniczy podpięty do ciągnika, który wystaje pół metra poza jego obrys musi być wyposażony w światła. Żeby wyjechać na drogę publiczną oświetlenie maszyn rolniczych musi być przede wszystkim sprawne. Jak to wygląda w praktyce?

O ile w nowych maszynach światła i elementy odblaskowe są na wyposażeniu, ale w starszych typach często ich nie ma.

Rolnicy zakupują lampy do maszyn, które nie posiadają własnego oświetlenia. Warto rozważyć taki zakup także w sytuacji, gdy często zdarzają się awarie oświetlenia wynikające ze zużycia poszczególnych elementów układu - zdarza się, że przewody w miejscu styku na kostkach robią się zaśniedziałe i albo żarówki świecą słabo, albo w ogóle. Wśród opinii przeważa pogląd, że z oświetleniem problem najczęściej pojawia się po dłuższym postoju maszyny lub przyczepy.

Należy pamiętać, że w sytuacji małej widoczności na drodze (czynniki pogodowe, noc etc.), ciągnik z podczepioną maszyną stwarza szczególne zagrożenie. Dlatego oprócz oświetlenia warto zadbać także o właściwe oznakowanie pojazdu. Ciągnik porusza się z małą prędkością i zajmuje sporą część jezdni. Do tego jeżeli jest źle oświetlony, to stwarza realne niebezpieczeństwo.

Brak sprawnego oświetlenia może skończyć się mandatem. Co prawda policjanci najczęściej pouczają, natomiast w momencie faktycznego zagrożenia można spodziewać się kary w wysokości 200 zł lub też odholowania.

Warto dbać o stan lamp, zwiększa to bezpieczeństwo własne i innych. Zakup dodatkowego oświetlenia nie tylko zminimalizuje ryzyko wypadków, ale i poprawi komfort pracy.


Pobierz katalog